NÁRODNÍ ONKOLOGICKÝ PROGRAM
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Solária prokazatelně způsobují nejagresivnější typ rakoviny kůže

Solária každoročně způsobují více než 5 % případů nejvážnějšího typu rakoviny kůže v Evropě, zní nemilosrdný závěr francouzsko-italské studie.


Podle odborného odhadu nejnovější studie 5,4 % případů kožního melanomu, které byly diagnostikovány v roce 2008, souviselo s používáním solárií.

Britská organizace Cancer Research UK vydala prohlášení, že tento výzkum poskytl „dosud nejpřesvědčivější důkaz o spojitosti mezi návštěvami solárií a rakovinou kůže“.

Solária jsou druhou nejvýznamnější environmentální příčinou vzniku rakoviny kůže; první příčinou je expozice UV záření při pobytu na slunci.

Nová studie podrobně analyzovala údaje ze 27 dřívějších studií uskutečněných v evropských zemích.

Výsledky analýzy ukázaly, že ten, kdo někdy navštívil solárium, má o 20 % vyšší riziko vzniku rakoviny kůže než ten, kdo v soláriu nikdy nebyl. Lidé, kteří poprvé navštíví solárium před 35. rokem věku, mají o 87 % vyšší riziko než ti, kteří solárium nikdy nenavštíví. V souladu s očekáváním je riziko vzniku zhoubného nádoru kůže ještě vyšší u lidí, kteří navštěvují solárium pravidelně.

Autoři článku tvrdí, že provozovatelé solárií „nejsou schopni samoregulace“ a naopak šíří „informace, jejichž účelem je oklamat spotřebitele“.

Odborníci žádají přísnější pravidla pro provoz solárií napříč Evropou. Odvolávají se přitom na Austrálii nebo na některé evropské země (například Velká Británie), kde osobám mladším 18 let není povolen vstup do solárií a platí zákaz provozu solárií bez personálu.

Dr. Claire Knightová z Cancer Research UK upozornila, že studie prokázala i to, že užívání solárií zvyšuje riziko vzniku dvou méně závažných, zato však daleko častěji se vyskytujících typů rakoviny kůže: bazocelulárního a spinocelulárního karcinomu.

„Tento výzkum jasně ukázal, že solária nepředstavují bezpečnou alternativu k opalování na slunci. Pokud opravdu chcete, aby vaše pokožka měla opálený vzhled, používejte raději samoopalovací krémy,“ doporučila dr. Knightová.

Dr. Knightová dále upozornila, že rakovina kůže je snadněji léčitelná, pokud je diagnostikována v raném stadiu (jako obecně všechny typy zhoubných nádorů). Pokud někdo zpozoruje neobvyklé změny na své kůži, neměl by otálet s návštěvou lékaře.

Studie byla publikována v odborném časopise British Medical Journal a její autoři působí na francouzském International Prevention Research Institute (iPRI) a italském European Institute of Oncology (IEO).

Reference

  1. Boniol, M., Autier, P., et al. (2012). Cutaneous melanoma attributable to sunbed use: systematic review and meta-analysis BMJ DOI: 10.1136/bmj.e4757

Klíčová slova: solária, rakovina kůže, melanom, bazocelulární karcinom, spinocelulární karcinom

24. 7. 2012 Cancer Research UK


Zpět