NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Nádorů přibývá, rakovinou onemocní přes 70.000 lidí ročně.

Výskyt rakoviny stále stoupá, nově rakovinou v ČR onemocní přes 70.000 lidí ročně a umírá na ni zhruba 28.000 lidí, řekl dnes ČTK předseda Ligy proti rakovině Zdeněk Dienstbier.


Podle Ústavu zdravotních informací a statistiky (ÚZIS) například v roce 1970 bylo hlášeno asi 30.000 nových onemocnění ročně a na rakovinu umíralo 24.500 lidí ročně. Podle Dienstbiera se tedy snižuje poměrná úmrtnost pacientů s rakovinou. Poslední dostupné údaje jsou z roku 2005, za rok 2006 je ÚZIS zveřejní letos.

Letos potřetí liga slaví Světový den proti rakovině, který připadá na 4. února. Sdružení se letos zaměří na účinnost screeningu rakoviny konečníku a následnou péči o nemocné po protinádorové léčbě.

Podle Dienstbiera by lidé neměli zanedbávat prevenci a neměli by podceňovat například výskyt krve ve stolici. Od 50 let mají obě pohlaví nárok na vyšetření krve ve stolici každé dva roky zdarma, ale nevyužívá to dnes přes 70 procent padesátiletých, řekl Dienstbier.

Podle Ústavu zdravotních informací a statistiky také počet nově objevených nádorů konečníku dlouhodobě roste, zatímco úmrtnost mírně klesá. Na rakovinu konečníku umírá ročně v ČR asi 45 lidí na 100.000 obyvatel, počet nových onemocnění je 85.

Co se týče prevence, Česko patří k 15 evropským zemím, které začaly s očkováním proti rakovině děložního čípku. Až 60 procent rizika vzniku rakoviny může podle Dienstbiera člověk omezit, pokud nekouří, správně se stravuje a udržuje tělo v pohybu.

U mužů je nejčastější výskyt rakoviny plic, konečníku, tlustého střeva a prostaty. U žen převažují rakoviny prsou, gynekologické nádory a novotvary konečníku a tlustého střeva.

Léčba rakoviny se bude podle Dienstbiera v budoucnu ubírat biologickým směrem namísto dosavadní cytostatické léčby a ozařování. Již dnes lze izolovat protilátky, které se umí laboratorně množit. Pak je lékaři vpraví zpátky do organismu, kde pozitivně působí proti rakovině, aniž poškozují zdravé buňky, vysvětlil Dienstbier, který na květen chystá představení publikace Onkologie pro laiky.

Počet nemocných v Česku se podle Dienstbiera nevymyká evropskému průměru. Podle České onkologické společnosti je Česko v úspěšnosti léčby rakoviny zhruba v polovině žebříčku 20 evropských zemí a USA.

V rámci svých dlouhodobých programů loni Liga proti rakovině rozdělila asi devět milionů korun. Liga sleduje tři dlouhodobé programy: prevenci, zlepšování kvality života onkologických pacientů a podporu vědy a výzkumu.

27. 1. 2009 ČTK


Zpět