NÁRODNÍ ONKOLOGICKÝ PROGRAM
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Nečekejte, až rakovina udeří – přijďte včas na preventivní onkologické vyšetření.

Výskyt zhoubných onemocnění v české populaci neustále narůstá, proto VZP spustila v červenci 2008 v Jihomoravském kraji projekt s názvem Přijďte včas. Klienti starší 40 let mají možnost čerpat příspěvek VZP ve výši 1 000 Kč na preventivní onkologické vyšetření.


Cílem Preventivního onkologického programu pro každého, který vypracoval Masarykův onkologický ústav (MOÚ) v Brně, je záchyt zhoubných nádorů v časném, plně vyléčitelném stadiu. Celková cena komplexního onkologického vyšetření je 2500 Kč. „K dnešnímu dni příspěvek 1 000 korun čerpalo téměř pět set klientů. Záchyt onkologických onemocnění je zhruba u dvou procent vyšetření. Většinou je však doporučeno tzv. dovyšetření specialistou. Projekt bude pokračovat až do června letošního roku a možnost využít příspěvek má ještě 1 500 klientů VZP,“ uvedla specialistka komunikace jihomoravské pobočky VZP Marcela Kvapilová.

Celková doba preventivního onkologického vyšetření v brněnském MOÚ se pohybuje v rozmezí dvou až tří hodin, je však třeba se předem telefonicky objednat na konkrétní termín. Součástí vyšetření je, mimo jiné, vstupní pohovor, RTG plic, ultrazvukové vyšetření orgánů břicha, odběr krve, test na okultní krvácení, biochemické vyšetření, odběr na štítnou žlázu, u žen gynekologické vyšetření, měření tělesných hodnot (váha, výška, tlak), vyšetření konečníku a konzultace předběžných výsledků s odborným lékařem. Písemná zpráva se všemi výsledky a doporučeními je následně klientům doručena do vlastních rukou.

Projekt Přijďte včas i samotný preventivní onkologický program hodnotí velice pozitivně převážná většina klientů VZP, kteří ho již absolvovali: „K příjemnému průběhu celého vyšetření přispěla i kvalita, profesionalita a osobní přístup celého týmu,“ uvedla po absolvování vyšetření Martina S. „Projekt se snažím doporučovat lidem v blízkém okolí. Myslím si, že 1 500 Kč, které s příspěvkem VZP toto vyšetření stojí, se vyplatí do svého zdraví investovat,“ dodala.

Více informací o projektu Přijďte včas naleznete zde. Ordinační dobu a kontaktní informace naleznete na letáčku Masarykova onkologického ústavu (ke stažení jako  PDF soubor, 375 kB).

Mgr. Radka Beranová
Krajský specialista marketingu a komunikace
Krajská pobočka VZP pro Jihomoravský kraj
Benešova 10
659 14 Brno

5. 2. 2009 Tisková zpráva VZP


Zpět