NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Aktuality a zajímavosti z onkologie

Rubriky: Onkologický výzkum | Onkologická prevence | Česká onkologie | Vývoj projektu NOP On-line

Archiv

Rok: 2022 | 2021 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007


Tomosyntéza prsu nebo digitální mamografie? Obě metody mají v zásadě stejné výsledky
9. 9. 2019 Institut biostatistiky a analýz Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (IBA LF MU) | Další informace...

Tomosyntéza prsu se významně neliší od klasické digitální mamografie, bereme-li v úvahu výsledky obou metod jakožto screeningového nástroje pro detekci karcinomu prsu v rámci populačního screeningového programu. Výsledky nejnovější norské studie byly publikovány letos v červnu v odborném časopise The Lancet Oncology [1].

Rizikové faktory životního stylu souvisejí se zvýšeným rizikem vzniku některých typů karcinomu prsu
2. 9. 2019 Institut biostatistiky a analýz Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (IBA LF MU) | Další informace...

Ženy s rizikovými faktory životního stylu mají celkově zvýšené riziko vzniku karcinomu prsu. Podle nové norské studie [1] je tato souvislost zjevná u tzv. „luminal-A like“ and „luminal B-like HER2+“ podtypů karcinomu prsu, nikoli však u „luminal B-like HER2–“ ani u HER2+ či triple-negativních podtypů tohoto zhoubného nádoru.

Rozložení tělesného tuku souvisí se zvýšeným rizikem vzniku karcinomu prostaty
10. 6. 2019 Tisková zpráva nakladatelství Wiley | Další informace...

Větší množství tuku v oblasti břicha a stehen souvisí se zvýšeným rizikem vzniku agresivního karcinomu prostaty. K takovému závěru dospěli autoři vůbec první prospektivní studie, která se zabývala vzájemnou souvislostí mezi rozložením tělesného tuku a rizikem vzniku karcinomu prostaty. Výsledky byly publikovány v odborném časopise Cancer [1].

INTENT: mezinárodní projekt pro inovaci onkologické péče v Evropě
7. 6. 2019 | Další informace...

Cílem projektu INTENT je nalézt řešení pro inovativní onkologickou péči orientovanou na pacienta. Je zacílen na několik typů aktérů, jejichž zástupci jsou do projektu zapojeni: poskytovatelé onkologické péče, pacienti a tvůrci politik. Projekt INTENT pomáhá těmto skupinám lépe porozumět interpretaci přístupu orientovaného na pacienta a identifikovat způsoby, jak zvyšovat kvalitu onkologické péče ve střední Evropě.

Mohly by se změny ve střevní mikroflóře někdy v budoucnu uplatnit v časné diagnostice kolorektálního karcinomu?
7. 6. 2019 Tisková zpráva Ósacké univerzity | Další informace...

Skupina výzkumníků z Ósacké univerzity poukázala na zvýšené množství některých mikroorganismů vyskytujících se ve střevní mikroflóře, které jsou spojovány s malignitami souvisejícími s kolorektálním karcinomem, konkrétně s intramukózními karcinomy a adenomatózními polypy. Výsledky studie, která byla právě publikována v odborném časopise Nature Medicine, naznačují, že tyto specifické markery v odebraných vzorcích stolice by mohly pomoci vzájemně odlišit případy kolorektálního karcinomu od zdravých vzorků [1].

Statiny mají souvislost s nižším rizikem předčasného úmrtí u pacientů s kolorektálním karcinomem
9. 5. 2019 Tisková zpráva nakladatelství Wiley | Další informace...

Užívání statinů před nebo i po diagnóze kolorektálního karcinomu má souvislost s nižším rizikem předčasného úmrtí, ať už v důsledku zhoubného nádoru nebo z jiné příčiny. K takovému závěru dospěli autoři systematické přehledové studie a metaanalýzy, která byla právě publikována v odborném časopise Cancer Medicine [1].

Vyšetření moči jako prevence karcinomu děložního hrdla?
29. 4. 2019 Tisková zpráva Manchesterské univerzity | Další informace...

Za účelem prevence karcinomu děložního hrdla je vyšetření moči možná stejně efektivní jako vyšetření stěru z děložního čípku. K takovému závěru dospěli autoři studie, která byla provedena na Manchesterské univerzitě (University of Manchester) a publikována v odborném časopise BMJ Open [1]. Výzkumníci zjistili, že obě metody dokážou stejně spolehlivě odhalit přítomnost vysoce rizikového typu lidského papilomaviru (hrHPV), který způsobuje karcinom děložního hrdla.

Uplatní se v budoucnu imunoterapie v léčbě HPV a prekurzorů karcinomu děložního hrdla?
3. 4. 2019 Tisková zpráva Michiganské univerzity | Další informace...

Experimentální imunoterapie zcela zlikvidovala infekci HPV a prekancerózní léze děložního hrdla u třetiny žen zařazených do klinické studie. Výsledky byly publikovány v odborném časopise Gynecologic Oncology [1].

Pacienti s kolorektálním karcinomem mají specifický střevní mikrobiom
1. 4. 2019 Tisková zpráva EMBL | Další informace...

O zhoubných nádorech je již desítky let známo, že vznikají v důsledku expozice různým faktorům v životním prostředí, jako je nezdravá strava či kouření. Poměrně nedávno bylo zjištěno, že klíčovou roli hrají i některé mikroby žijící na povrchu nebo uvnitř našeho těla. Zatímco zhoubný nádor žaludku může vyvolat jediný druh bakterie (Helicobacter pylori), méně jasný je způsob, jakým se střevní mikroby podílejí na vzniku kolorektálního karcinomu (CRC), což je celosvětově třetí nejčastěji se vyskytující zhoubný nádor. Cílem některých asociačních studií je zjistit, jak se mikroby žijící ve střevě pacientů s CRC liší od mikrobů žijících ve střevě zdravých účastníků dané studie.

Může existovat souvislost mezi karcinomem prsu a umělým oplodněním?
31. 3. 2019 iprima.cz | Další informace...

Mezi karcinomem prsu a umělým oplodněním možná existuje souvislost. Hrozí uměle oplodněným ženám nebezpečí? To zjišťoval reportér Adam Novotný od onkoložky doc. MUDr. Petry Tesařové.

Může člověk „chytit“ rakovinu?
25. 3. 2019 Tisková zpráva nakladatelství Frontiers | Další informace...

Miliardy lidí na celém světě jsou nakaženy parazitickými červy neboli helminty. Asi není překvapivé, že většina těchto lidí žije v chudých zemích. Málokdo však ví, že helminti v těchto zemích způsobují většinu případů některých typů rakoviny. V odborném časopise Frontiers in Medicine byla právě publikována kolekce článků zabývajících se zhoubnými nádory, které souvisejí s parazitární infekcí [1]. Z nejnovějšího výzkumu, který se zabývá především prevencí a léčbou těchto onemocnění, by v budoucnu mohly vzejít i nové léčebné metody, které by právě helminty využívaly k boji se zhoubnými nádory.

Předčasná menopauza u kuřaček souvisí se zvýšeným rizikem vzniku zhoubných nádorů močového měchýře
15. 3. 2019 Tisková zpráva Evropské urologické asociace | Další informace...
Nástup menopauzy u žen před 45. rokem věku podle nejnovějšího výzkumu souvisí se zvýšeným rizikem vzniku karcinomu močového měchýře, zvláště pak u kuřaček. Výsledky studie, která se zabývala zdravotním stavem více než 220 tisíc zdravotních sester v USA, byly prezentovány na letošním kongresu Evropské urologické asociace (European Association of Urology).
Cvičení zřejmě omezuje růst zhoubných nádorů tlustého střeva
28. 2. 2019 Tisková zpráva Britské fyziologické společnosti | Další informace...

Cvičení možná hraje roli v omezování růstu buněk karcinomu tračníku. Takový je závěr australsko-kanadské studie, která byla právě publikována v odborném časopise The Journal of Physiology [1]. Autoři studie zjistili, že již po krátkém časovém úseku vysoce intenzivního intervalového tréninku (zkratka HIIT z anglického high-intensity interval training) se do krve vyplaví látky, které v laboratorních podmínkách snižují rychlost růstu nádorových buněk.

Výzkumníci z Cambridge vytvořili nový komplexní model pro predikci rizika karcinomu prsu
15. 1. 2019 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Dosud nejkomplexnější metoda pro predikci rizika vzniku karcinomu prsu u konkrétní ženy byla popsána v článku, který byl právě publikován v odborném časopise Genetics in Medicine [1].


Zpět