NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Aktuality a zajímavosti z onkologie

Rubriky: Onkologický výzkum | Onkologická prevence | Česká onkologie | Vývoj projektu NOP On-line

Archiv

Rok: 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2006


Screeningová centra v celé ČR čekají na nové klientky. Trendem je adresné zvaní
31. 12. 2012 novinky.cz | Další informace...

Celonárodní program screeningu nádoru rakoviny prsu provozuje v celé České republice několik desítek akreditovaných pracovišť, v každém kraji jsou minimálně tři. Screeningová (preventivní) mamografie je hrazená všemi zdravotními pojišťovnami pro ženy ve věku od 45 let a to jednou během dvou let.

Ze screeningu profitují ženy, které docházejí pravidelně
7. 12. 2012 Medical Tribune 25/2012 | Další informace...

Poslední listopadový den se v Brně uskutečnila výroční desátá konference „Audit mamografického screeningu v praxi“, na které jsou tradičně prezentovaná oficiální data mammárního screeningu za předchozí rok.

10 let mamografického screeningu v ČR: úspěchy a nedostatky
4. 12. 2012 IBA MU | Další informace...

Již 10. ročník konference „Datový audit mamografického screeningu v praxi“ se konal 30. listopadu 2012 v brněnském hotelu International. Na tomto každoročním setkání, které je určeno lékařům a radiologickým asistentům z akreditovaných screeningových center v České republice, opět zazněla řada povzbudivých a optimistických prezentací o stavu mamografického screeningu v ČR.

Preventivní vyšetření na rakovinu si můžete koupit k Vánocům
2. 12. 2012 ceskatelevize.cz | Další informace...

Jako jediný v republice nabízí brněnský Masarykův onkologický ústav preventivní onkologická vyšetření. O hrazenou prohlídku je stále větší zájem, ústav proto od ledna otevírá další ambulanci. Lidé mohou také koupit poukaz na vyšetření jako dárek pro své blízké, nejvíce se jich prodá právě na Vánoce.

Přemysl Frič: Screening CRC je jako orchestr s jedním dirigentem
19. 11. 2012 | Další informace...

„Screening rakoviny tlustého střeva a konečníku (CRC) je složitým programem, v němž vystupuje celá řada hráčů, ale pouze jeden dirigent, kterým je rezort zdravotnictví,“ řekl EurActivu jeden z nejvýznamnějších českých gastroenterologů a internistů Přemysl Frič. Aby orchestr fungoval, každý jeho člen musí hrát to, co má. V případě České republiky se tak ale podle Friče neděje.

Skotští vědci: kolorektální screening odhaluje nádory v časnějším stadiu a s příznivější prognózou
4. 11. 2012 Tisková zpráva britského National Cancer Research Institute | Další informace...

Při kolorektálním screeningu jsou zhoubné nádory tlustého střeva a konečníku detekovány v časnějším stadiu, kdy jsou méně agresivní a tedy snadněji léčitelné ve srovnání s těmi, které jsou odhaleny mimo screening. Takové závěry prezentovali skotští vědci na konferenci britského Národního ústavu pro výzkum rakoviny (National Cancer Research Institute, NCRI), která se konala začátkem listopadu v Liverpoolu.

ČR chce posílit prevenci rakoviny, zavede adresné zvaní
31. 10. 2012 euractiv.cz | Další informace...

Na Ministerstvu zdravotnictví vznikl v posledních měsících návrh projektu, který se bude zaměřovat na prevenci vybraných nádorových onemocnění v České republice. Jeho stěžejním bodem má být adresné zvaní, které budou realizovat zdravotní pojišťovny. Počítá se rovněž s tím, že projekt, který nyní čeká na schválení, bude hrazen z prostředků v evropských fondech.

Nový test by mohl zlepšit senzitivitu cervikálního screeningu, domnívají se Švédové
31. 10. 2012 Tisková zpráva Gothenburské univerzity | Další informace...

Rutinní vyšetření stěru z děložního čípku v uplynulých desetiletích výrazně snížilo incidenci (výskyt) karcinomu hrdla děložního ve Švédsku. Navzdory dobře organizovanému švédskému programu cervikálního screeningu však i nadále ve Švédsku každoročně umírá zhruba 250 žen na rakovinu děložního čípku. Výzkumníci ze Sahlgrenska Academy ve švédském Gothenburgu vyvíjejí novou metodiku, jak minimalizovat počet přehlédnutých karcinomů a zajistit ještě spolehlivější diagnostiku.

Adresná zvaní zvýší účast vyšetření kolorekta o 30 %
22. 10. 2012 Zdravotnické noviny | Další informace...

Poslanec Evropského parlamentu za ČSSD Pavel Poc spolu s dalšími evropskými odborníky vyzval ČR, aby zintenzivnila účast na preventivním screeningu kolorektálního karcinomu adresným zvaním rizikových skupin. Sníží se tak náklady na léčbu a zvýší její úspěšnost.

Proč český onkologický screening nezná adresné zvaní?
12. 10. 2012 Medical Tribune 19/2012 | Další informace...

Česká republika má organizované onkologické sreeningové programy pro mammární, cervikální a kolorektální karcinom. Ačkoli jsou na různé úrovni vyspělosti, všechny tři mají potenciál zachraňovat životy – a to v řádu tisíců. Zůstává však nenaplněn především kvůli nízké účasti cílové populace.

Český mammární screening oslavil deset let
12. 10. 2012 Medical Tribune 19/2012 | Další informace...

Pokud české zdravotnictví může být na něco hrdé, tak je to určitě program screeningu karcinomu prsu. Byl schválen před deseti lety a od té doby i podle střízlivých výpočtů zachránil přes deset tisíc žen. Svou organizací a kontrolou kvality je vzorem pro další preventivní programy, přesto stále kvůli nízké účasti cílové populace zůstává pod svým potenciálem.

Mamografický screening prokazatelně zachraňuje lidské životy, shodují se lékaři
13. 9. 2012 ecancer.org | Další informace...

Srovnáme-li počty zachráněných životů s nepříjemnostmi, které mohou vyplynout z tzv. „zbytečně diagnostikovaných“ případů rakoviny prsu, pak přínosy mamografického screeningu jednoznačně převažují nad potenciálními riziky. K takovému závěru dospěli vědci z britské Queen Mary, University of London, kteří prozkoumali účinnost programů mamografického screeningu v mnoha evropských zemích.

Ladislav Dušek: Češi jsou národ, který ignoruje prevenci
12. 9. 2012 euractiv.cz | Další informace...

Češi patří k národům, které trápí vysoký počet nádorů rakoviny tlustého střeva a konečníku (CRC). Diagnózu se často dozvídají až v poslední fázi nemoci, kdy je šance na její vyléčení nízká. Podle Ladislava Duška, ředitele Institutu biostatistiky a analýz na brněnské Masarykově univerzitě, na tom svůj podíl viny nese nevědomost pacientů, k níž přispívá neexistence státem řízené osvětové kampaně a také fakt, že Češi jednoduše prevenci ignorují.

Aktivní životní styl pomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny prsu
4. 9. 2012 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Aktivní životní styl – kam lze započítat i práci v domácnosti, na zahradě či „jen“ svižnou chůzi – pomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny prsu. Tvrdí to alespoň tým evropských vědců, který právě publikoval závěry svého výzkumu v odborném časopise International Journal of Cancer [1].

Životní styl a rakovina: vzájemné souvislosti v odborně garantované databázi
28. 8. 2012 Tisková zpráva Světového fondu pro výzkum rakoviny (WCRF) | Další informace...

Jedna z celosvětově nejrozsáhlejších databází vědeckých důkazů o vzájemné souvislosti mezi rakovinou a faktory životního stylu byla 28. srpna 2012 prezentována u příležitosti konání Světového kongresu proti rakovině (World Cancer Congress).

Cena za ignorování „epidemie“ nádorových onemocnění bude vysoká, varují odborníci
27. 8. 2012 Tisková zpráva UICC | Další informace...

Ministři zdravotnictví a mezinárodně významné osobnosti se u příležitosti konání letošního Světového summitu proti rakovině (WCLS) zavázali ke snižování onkologické zátěže tím způsobem, že budou podporovat zavádění národních onkologických programů (NOP), což by v konečném důsledku mělo snížit závratné ekonomické a společenské náklady, které si onkologická onemocnění žádají.

Průlomové rozhodnutí: Austrálie vyhrála soudní spor s tabákovým průmyslem
15. 8. 2012 Tisková zpráva Cancer Council Australia | Další informace...

Australský Nejvyšší soud dnes rozhodl ve prospěch australské federální vlády, která již více než dva roky bojuje za zavedení neatraktivních obalů na cigarety.

Kolorektální screening má potenciál zachraňovat životy
25. 7. 2012 IBA MU | Další informace...

Britští vědci znovu potvrdili, že screening kolorektálního karcinomu zachraňuje životy. I pouhý test okultního krvácení do stolice (TOKS) v mnoha případech dokáže odhalit zhoubné onemocnění ještě v bezpříznakovém stadiu, kdy je dobře léčitelné. Česká populace může kromě TOKS využívat i screeningovou kolonoskopii, která je od 55 let věku hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Kalkulátor rizika vzniku CRC může pomoci praktickým lékařům
11. 7. 2012 IBA MU | Další informace...

Rakovina tlustého střeva (syn.: kolorektální karcinom, CRC), především její pokročilá stadia, mají některé typické příznaky, jako je např. krev ve stolici, bolest břicha, dlouhotrvající zácpy a průjmy apod. Tyto příznaky jsou však zároveň velmi nespecifické a mohou indikovat řadu jiných onemocnění než právě rakovinu. Pokud však výskyt těchto příznaků spojíme do jediného prediktivního modelu, může vzniknout mnohem přesnější nástroj k výpočtu rizika nádorového onemocnění u konkrétního pacienta.

Očkování snižuje výskyt HPV infekce i u nevakcinovaných dívek, tvrdí Američané
9. 7. 2012 Tisková zpráva Cincinnati Children's Hospital Medical Center | Další informace...

Očkování HPV vakcínou se projeví poklesem počtu teenagerů infikovaných lidským papilomavirem (HPV): tento zdánlivě předvídatelný jev byl však v americkém Cincinnati pozorován nejen u očkovaných teenagerů, ale také u neočkovaných jedinců.

Zplodiny z dieselových motorů vyvolávají rakovinu
12. 6. 2012 Tisková zpráva Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) | Další informace...

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (International Agency for Research on Cancer, IARC), která je součástí Světové zdravotnické organizace (World Health Organization, WHO) po týdenním zasedání odborníků z mnoha zemí přeřadila zplodiny z dieselových motorů do skupiny látek karcinogenních pro člověka (Skupina 1). V posledním desetiletí se totiž nashromáždilo dostatečné množství důkazů o tom, že častý kontakt s výfukovými plyny z dieselových motorů souvisí se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny plic.

V Česku je rakovina tlustého střeva rozšířená stejně jako jinde v Evropě. Ale Češi na onemocnění přicházejí příliš pozdě
24. 5. 2012 Český rozhlas | Další informace...

Pokud se tuto sobotu chystáte na Den otevřených dveří do Českého rozhlasu, můžete současně něco udělat také pro své zdraví. Společnost Onkomaják, která se zaměřuje na boj s rakovinou tlustého střeva, pro Vás totiž přímo v budově rozhlasu připravila velkou nafukovací maketu tohoto orgánu, ve které se dozvíte všechny informace o prevenci a léčbě této nebezpečné nemoci, kterou v Česku onemocnělo už 55.000 lidí.

Střevotour dala rady o prevenci rakoviny střeva už 25.000 lidí
22. 5. 2012 Zpravodajství ČTK | Další informace...

Přes 25.000 lidí už vyslechlo v projektu Střevotour rady, jak předcházet rakovině tlustého střeva a konečníku, a vidělo v obří maketě projevy zhoubné nemoci. Ročně ji lékaři v ČR odhalí až u 8500 lidí, přes 4000 zemřou. V zemi žije téměř 55.000 lidí, kteří měli nebo mají tuto rakovinu. Obava hovořit o věcech "kolem střev" vede podle odborníků k tomu, že kolorektální screening využívá jen 20 procent lidí. Příčinu vidí i v tom, že lidé nejsou na vyšetření adresně zváni.

16. ročník celonárodní sbírky Český den proti rakovině
14. 5. 2012 TIsková zpráva Ligy proti rakovině Praha | Další informace...

Ve středu 16. května proběhne již 16. ročník celonárodní sbírky Český den proti rakovině. Veřejná sbírka letos, stejně jako v minulých letech, slouží kromě výběru finančních prostředků na projekty Ligy také k upozornění veřejnosti na prevenci onkologických onemocnění. Proto ke každé kytičce obdrží dárce i informativní letáček.

Kolorektální summit – blýskání na časy?
14. 5. 2012 Medical Tribune 9/2012 | Další informace...

Určitým stimulem k zásadnímu posunu v kolorektálním screeningu by mohla být konference, jež minulý týden proběhla v Brně. Ještě nikdy se u jednoho stolu nesešla tak silná sestava odborníků včetně evropského komisaře pro otázky zdraví Johna Dalliho.

Česká republika ratifikovala Rámcovou úmluvu Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku
10. 5. 2012 Zdravotnické noviny | Další informace...

Prezident Václav Klaus 2. května 2012 ratifikoval Rámcovou úmluvu Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku. Byl tak završen osm let dlouhý proces ratifikace, který započal již 22. prosince 2004, kdy vláda ČR návrh na ratifikaci schválila.

Jeden z šesti případů rakoviny na celém světě způsobují „preventabilní nebo léčitelné infekce“
9. 5. 2012 Cancer Research UK | Další informace...

Podle nedávno publikované francouzské studie zhruba šestinu celosvětových případů rakoviny – každoročně asi dva miliony případů – způsobují infekce.

Bohatí pětatřicátníci chodí častěji k lékaři
1. 5. 2012 tyden.cz | Další informace...

Zájem o zdraví a prevenci, včetně onkologické, stoupl v posledních letech hlavně u lidí kolem 35 let věku, kteří dobře vydělávají. ČTK to řekl předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček. Tito lidé víc dbají na zdravý životní styl a chodí na preventivní prohlídky. U starší generace zatím větší růst zájmu o prevenci profesor nevidí.

Rakovina vaječníků ohrožuje ve světě čtvrt miliónu žen ročně, důležitá je prevence
17. 4. 2012 mediafax.cz | Další informace...

U téměř čtvrt milionu žen je každoročně celosvětově diagnostikovaná rakovina vaječníků, uvedl v úterý primář oddělení gynekologické onkologie Masarykova onkologického ústavu v Brně Josef Chovanec. Existuje již i možnost biologické léčby, základem však zůstává prevence a včasné odhalení nemoci.

Mamografie nemá spojitost s rakovinou štítné žlázy
22. 3. 2012 Administrátor | Další informace...

Na internetu se šíří poplašná zpráva, že mamografické vyšetření může vyvolat rakovinu štítné žlázy. Jaký je názor odborníků?

Třináctileté dívky budou mít očkování proti HPV od dubna zdarma
22. 3. 2012 novinky.cz | Další informace...

Třináctileté dívky budou mít od 1. dubna očkování proti lidskému papilomaviru (HPV), který může způsobit rakovinu děložního čípku, zdarma. Očkovací látkou, která bude plně hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění, bude vakcína Cervarix.

Tisíce lidí umírají zbytečně kvůli strachu. Nepřijdou k lékaři včas
8. 3. 2012 tyden.cz | Další informace...

Téměř každý druhý britský pacient nevyhledá lékařskou pomoc ani ve chvíli, kdy ho trápí silná bolest či krvácení. Podle průzkumu organizace Cancer Research UK se totiž obávají, že by u nich lékař našel nádor. Zbytečně tak každým rokem zemře přes 11 tisíc Britů. Situace v Česku přitom není podle odborníků odlišná.

Kolonoskopie pomáhá předcházet úmrtí na rakovinu tlustého střeva, potvrdila americká studie
23. 2. 2012 Tisková zpráva MSKCC (Memorial Sloan-Kettering Cancer Center) | Další informace...

Nová studie právě potvrdila, že odstraněním polypů v průběhu kolonoskopie lze nejen předejít vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku (kolorektálního karcinomu), ale také předejít úmrtí na toto onemocnění. Pacienti zahrnutí do studie byli monitorováni po dobu 23 let od okamžiku, kdy podstoupili tento zákrok, čímž vědci získali výsledky s dosud nejdelší dobou sledování. Závěry výzkumu, který řídili vědci z prestižního amerického Memorial Sloan-Kettering Cancer Center (MSKCC), byly právě publikovány v odborném časopise New England Journal of Medicine.

Za HPV nelze vidět jen cervikální karcinom
2. 2. 2012 Medical Tribune 1/2012 | Další informace...

HPV College představuje edukační platformu zaměřenou především na možnosti prevence onemocnění způsobených lidskými papilomaviry (human papillomavirus – HPV). Členy tohoto občanského sdružení jsou hlavně gynekologové, taková komunikace se však týká celé řady dalších oborů. Onemocnění asociovaná s HPV zaměstnávají i onkology, dermatology, urology či ORL specialisty. V takto širokém pojetí se také neslo symposium, které HPV College uspořádala v prosinci v rámci 5. konference Sekce kolposkopie a cervikální patologie České gynekologické a porodnické společnosti.

Česká republika zavádí úhradu nepovinné HPV vakcinace
2. 2. 2012 Medical Tribune 1/2012 | Další informace...

Česká republika patří v rámci Evropské unie k zemím s nejvyšším výskytem karcinomu děložního čípku. Čím dál častěji se navíc toto onemocnění vyskytuje u mladších žen a dívek. Proto byla schválena změna zákona o veřejném zdravotním pojištění, která umožnila nový způsob hrazení vakcín proti lidským papilomavirům (HPV). A co bude tato změna znamenat v praxi? O vyjádření MT požádala MUDr. Hanu Cabrnochovou, předsedkyni Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP.

Global Colon Cancer Alliance (GCCA): nově založené sdružení bojující proti kolorektálnímu karcinomu
19. 1. 2012 Tisková zpráva GCCA | Další informace...

V kalifornském San Francisku při příležitosti ASCO Gastrointestinal Cancers Symposium bylo dnes slavnostně oznámeno založení sdružení s názvem Global Colon Cancer Alliance (GCCA). Nově vzniklá GCCA sjednocuje dvě přední pacientské organizace: Colon Cancer Alliance (CCA), která působí v USA, a EuropaColon, její evropský protějšek. Cílem GCCA je účinně řešit problematiku a poskytovat informace o kolorektálním karcinomu lékařům, pacientům i jejich blízkým na celém světě.


Zpět