Aktuality
20. 2. 2023 Čechy drtí rakovina. Někdy úplně zbytečně
Pochvala pro zdravotníky a vůbec celý zdravotnický systém, který v Česku s ohledem na vynaložené náklady patří k těm efektivnějším v Evropské unii. Ale zdvižený prst pro nezodpovědné občany, kteří svým chováním a neúctou k vlastnímu zdraví nejen zatěžují veřejné zdravotní pojištění, ale zejména riskují to nejdůležitější – vlastní životy. To je krátké shrnutí ze souborné zprávy ke stavu onkologické péče u nás, kterou na začátku února vydaly Evropská komise a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
13. 2. 2023 Projekt ONKOfit zlepšuje život onkologickým pacientům
Masarykův onkologický ústav ve spolupráci s Fakultou sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně vytvořil edukační servis pro onkologické pacienty a jejich rodinné příslušníky. Cílem webového portálu ONKOfit je zkvalitnění života pacientů s rakovinou, kteří mnohdy procházejí velmi náročnou léčbou. Fyzická aktivita před zahájením léčby, během ní i po jejím ukončení pomáhá tělu úspěšně zvládnout náročný proces léčby, ale i zotavování po nemoci. Neméně důležitá je psychická pohoda, která významně přispívá ke zlepšení zdraví a kvality života.
9. 2. 2023 „Nemám problémy a nikdo mě nezval.“ Češi zanedbávají klíčovou péči o zdraví
Preventivní prohlídky, které dokáží podchytit zhoubné nemoci, navštěvuje pravidelně a ve správný čas jen asi polovina Čechů. Řada lidí si neuvědomuje ani jejich význam.
Doporučení pro prevenci nádorových onemocnění
Tato doporučení jsou založena na závěrech rozsáhlé studie Světového fondu pro výzkum rakoviny (World Cancer Research Fund), která byla publikována v roce 2007 pod názvem Food, Nutrition, Physical Activity, and the Prevention of Cancer: a Global Perspective [1].
- Doporučení pro celou populaci
- Doporučení pro specifické skupiny populace
- Onkologické screeningové programy
Onkologické screeningové programyScreening znamená plošné vyšetřování populace za účelem detekce léčitelného nádorového onemocnění v jeho časných stadiích, kdy pacienti ještě nemají potíže a příznaky. Cílem screeningu je snížit morbiditu (nemocnost) i mortalitu (úmrtnost) na sledované onemocnění. Ke screeningovým programům jsou vhodné zejména nádory, které splňují tato kritéria:
Hlavním přínosem screeningových testů je zlepšení prognózy onemocnění, možnost méně radikální (zpravidla lacinější) a přitom účinnější léčby. V současné době existují rozsáhlé vědecké důkazy pro účinnost následujících screeningových programů: |
|
![]() |
Národní program screeningu karcinomu prsu
|
![]() |
Národní program screeningu karcinomu děložního hrdla
|
![]() |
Národní program screeningu kolorektálního karcinomu
|
Reference
- World Cancer Research Fund / American Institute for Cancer Research. Food, Nutrition, Physical Activity, and the Prevention of Cancer: a Global Perspective. Washington DC: AICR, 2007. Available at: http://www.dietandcancerreport.org/cancer_resource_center/downloads/Second_Expert_Report_full.pdf