Aktuality
22. 6. 2022 Vláda schválila Národní onkologický plán České republiky 2030
Vláda na svém jednání ve středu 22. června schválila Národní onkologický plán České republiky 2030 z dílny Ministerstva zdravotnictví. Jedná se o zastřešující dokument, který nastavuje budoucí rámec směřování oboru onkologie jako jedné z priorit českého předsednictví. Česká republika se tímto dokumentem zároveň přihlašuje k ambicióznímu Evropskému plánu boje proti rakovině (Europe’s Beating Cancer Plan).
2. 6. 2022 Z rakoviny se stává chronické onemocnění. Pacienty dokážeme vyléčit, říká Prausová
„Rakovina byla onemocněním, které končilo smrtí pacientů. V současné době už je ale dokážeme v některých případech úplně vyléčit, nebo alespoň významně prodloužit délku jejich života. Rakovina by se tak dala označovat za chronické onemocnění,” říká onkoložka Jana Prausová. „Imunoterapie vybudí obranyschopnost organismu natolik, že se expanzivně vrhne na nádorové buňky a dokáže je zabít,” dodává.
12. 5. 2022 I přes úspěchy české onkologie není cesta pacienta systémem vždy přímá. Národní onkologický program a peníze z plánu obnovy by to mohly změnit
Podle předpokladů bude do roku 2030 žít v Česku již kolem 750 tisíc lidí s diagnózou nádorového onemocnění. Národní onkologický program, který by měla vláda schválit v červnu, si klade za cíl zajistit do té doby každému bez ohledu na geografickou polohu dostupnou prevenci, včasnou diagnózu, kvalitní léčbu i život po nemoci. Ve své komplexnosti se dokument inspiroval v rozsáhlém Evropském plánu boje proti rakovině eurokomisařky pro zdraví Stelly Kyriakidesové. Cesta pacienta s onkologickou diagnózou českým systémem směrem ke správné a včasné terapii ale stále není ideální a mnoho úkolů ještě zbývá.
Nádorová onemocnění ve starším věku
Stárnoucí populace se stává aktuálním problémem onkologické péče v rozvinutých zemích. U starších onkologických pacientů je nezbytné přihlížet ke specifikům této populace. Dosud však neexistují standardní léčebná doporučení pro starší populaci, neboť vyšší věkové kategorie nejsou dostatečně zastoupeny v klinických studiích.
V odborném časopise European Journal of Cancer Care byla letos publikována studie, která hodnotí epidemiologii nejčastěji se vyskytujících zhoubných nádorů u českých seniorů [1]. Přední čeští onkologové a jejich spolupracovníci analyzovali údaje z Národního onkologického registru ČR [2] z období 2006–2010 o onkologických pacientech starších 70 let. Obdobná analýza byla provedena na údajích z období 2008–2012 a publikována formou samostatné kapitoly v knize Geriatrická onkologie [3].
V obou analýzách byly hodnoceny epidemiologické parametry deseti nejčastěji se vyskytujících typů zhoubných nádorů (ZN):
- ZN tlustého střeva a konečníku (C18–C20)
- ZN slinivky břišní (C25)
- ZN hlavy a krku (C00–C14, C30–C32)
- ZN plíce (C34)
- ZN prsu u žen (C50)
- ZN prostaty (C61)
- ZN ledviny (C64)
- ZN žaludku (C16)
- zhoubný melanom kůže (C43)
- gynekologické ZN (C53–C56)
Onkologickou zátěž starší populace dobře vystihuje věkově specifická incidence jednotlivých typů ZN. Věk je pro vznik většiny ZN jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů, což se odráží na všech sledovaných diagnózách (obr. 1).
Obrázek 1: Věkově specifická incidence zhoubných nádorů, období 2008–2012 (kliknutím obrázek zvětšíte).
Zdroj: Národní onkologický registr ČR
Výsledky obou analýz [1, 3] se liší jen mírně, v hlavních závěrech se shodují:
- Celková incidence ZN ve věkové skupině nad 70 let roste (v letech 2008–2012 průměrně o 1,8 % ročně).
- Pacienti nad 70 let představují více než 40 % z celkové incidence a přibližně 50 % z celkové mortality ZN.
- Onkologičtí pacienti starší 70 let mají významnou tendenci k vyšší mortalitě a kratšímu přežití než mladší pacienti.
První studie [1] navíc poukázala na to, že neexistují standardní léčebná doporučení pro starší populaci v důsledku jejího nedostatečného zastoupení v klinických studiích. Vodítkem pro léčebná rozhodnutí a stanovení komplexního plánu péče mají být geriatrická hodnocení, která umožňují rozdělit pacienty na schopné podstoupit standardní léčbu, vyžadující adaptovanou léčbu nebo indikované k paliativnímu přístupu. Chybí však studie potvrzující přínos tohoto postupu v porovnání s rutinní onkologickou praxí. Podle autorů je proto urgentně zapotřebí iniciovat klinické studie zaměřené na onkologické pacienty vyšších věkových kategorií.
Demografické stárnutí a s ním související neustále rostoucí onkologická zátěž většiny ekonomicky vyspělých států nutí vlády i vedení zdravotnictví vyspělých zemí věnovat zhoubným nádorům patřičnou pozornost. Základem všech analýz léčebné péče jsou ovšem kvalitní epidemiologická data, která jsou v případě onkologických pacientů v České republice sbírána a vyhodnocována na základě Národního onkologického registru ČR [2]. Registr je jednou z klíčových částí Národního onkologického programu ČR a umožňuje mj. hodnocení epidemiologické zátěže, její predikce i hodnocení přežití onkologických pacientů.
Reference
- Petera J, Dušek L, Sirák I, Soumarová R, Jarkovský J. Cancer in the elderly in the Czech Republic. European Journal of Cancer Care 2015; 24(2): 163–178. doi: 10.1111/ecc.12287.
- Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR: Národní onkologický registr (NOR) [9. 9. 2014]. http://www.uzis.cz/registry-nzis/nor
- Dušek l, Petera J, Malúšková D, Mužík J, Pavlík T, Jarkovský J, Koptíková J, Gregor J, Abrahámová J. Epidemiologie zhoubných nádorů u seniorů. In: Matějovská Kubešová H, Kiss I et al. Geriatrická onkologie. Praha: Mladá fronta 2015, p. 47–64. ISBN 978-80-204-3738-9
Klíčová slova: starší populace, zhoubné nádory, věkově specifická incidence zhoubných nádorů
27. 10. 2015 IBA MU